Wolves of Dalarna

Foldal  Bejelentkezs  Vendgknyv  Szablyok
I AM DOG  ASGARD  SCARLET SECRETS HORSE ACADEMY  NADATH  EDAIN

dvzllek


dvzllek Dalarna fldjn!

!mely egy nemrgen nyitott, realisztikus, tbbek kztt farkasokkal foglalkoz szerepjtk (de rmmel ltunk kutya s medve karaktereket is). Svdorszg vadregnyes tjain egy expedci keretben prbljk az amgy is nagyon apr llomnyt felfrissteni, s a vilg ms tjairl bundsokat betelepteni, akiknek eleinte meg kell kzdenik a stresszel majd a rjuk vr kalandokkal. Hiszen nem is olyan habos az let a vadonban... Zubog patakok, havas hegyek, koccan szarvak s csrtet talpak. Kpes lennl megszeldteni? Jagira sk.

~ tmutat  ~ Ignyls  ~ Karakterek

 
jelents

VSZAK     V      PRZS      LELEM
 tavasz    els      igen        nvekv

 
JTK

 
chat
 
Kreditek

Ksznet a deviantArt varzskez mvszeinek a fejlckpekrt. Egyb kpek a googlebl szrmaznak, css kd s minden ms sajt kszts. Ellopsuk bn, s webmesternl val feljelentst vonhat maga utn. A karakterek usereik tulajdonban llnak, msolsuk szintn tilos. Copyright 2012

 

canis lupus

MEGJELENS
A canis lupus fajnak szmos alfaja van, melyek fleg lhelyektl fggenek. Mivel az oldalon 5 alfajjal jtszunk, ennek az 5 alfajnak a lersval fogunk most foglalkozni, illetve azokkal amelyek mindegyikre jellemzek.

 

 

A farkasok megjelense ahhoz a tjhoz alkalmazkodott, ahol lnek s mivel a farkas holarktikus (szaki flrabirodalom) faj ezrt mondhatjuk gy is, legjobban a hideghez.
Talpn s farka alatt a terlet megjellst segt illatmirigyek vannak. Izomzata, tdeje s szve kivlan alkalmazkodott a zskmny ldzshez: rvid tvon sebessge elri a 60–70 km/rt, s ekzben akr 4—5 mtereseket is ugorhat. Valamivel lassabban futva (45–50 km/rval) mintegy 15–20 percig kpes ldzni a prdt, de ilyen hossz futs utn legalbb ennyit pihennie is kell. Szaglsa s hallsa egyarnt kitn: ha megfelel a szl irnya, akr 2–2,5 km-rl is megrzi a jvorszarvas szagt. Ltsuknak klnsen a mozgst rzkel funkcija kivl. A farkast tlzs nlkl tartjk a legintelligensebb ragadoznak. Klnleges rtelmi kpessgei a trsas letmd eredmnyeknt fejldtek ki. lettartama tlag 13 v, fogsgban tlag 15 v. A hall leggyakoribb okai a vadszat s a dominancia-harcok kzben szerzett srlsek.

Canis lupus lupus Eurzsiai farkas Az llat testhossza 100-140 centimter, farokhossza 30-50 centimter, magassga 90 centimter s testtmege 30-75 kilogram. A hm (kan) nagyobb a nstnynl (szuka). Hatalmas szemfogai s les, ollszer tpfogai vannak. Az reg kanok nyakt vaskos, ers, srnyszer szrzet bortja. A kznsges farkas bundja tlnyomrszt sttszrke, tlen lnyegesen tmttebb, mint nyron. Farka bozontos. Testalkata egy nagy, erteljes nmet juhszkutyhoz hasonl. Sokfle hangon vonyt s vlt, klnsen falkban. Kutyaszer ugatst ellenben csak ritkn hallat.

Canis lupus arctos Sarki farkas Szrzetk szinte teljesen fehr (a htukon valamivel sttebb rnyalat) s rendkvl ds. Testformjuk zmkebb s slyuk 50 s 80 kilogramm kztt mozog. Marmagassguk 65-80 centimter. A szuka valamivel kisebb s knnyebb, mint a kan. Testhosszuk 90-150 centimter.

Canis lupus albus Tundra farkas Nagy termet, hossz szr, vilgos szr farkasok. Testhosszuk tlag 100-150 cm, vllmagassg 65-80 cm, testtmeg 80 kg. Vrhat lettartam 7 v.

Canis lupus signatus Ibriai farkas Az ibriai farkas valamivel kisebb mret szakibb elterjeds rokonainl, nyron rvid, tlen hossz szr, barnssszrke sznezet llatok. Kisebb csaldokban lnek a tbbi alfajhoz viszonytva, a felcsepered fiatalokat ugyanis nem sokig trik meg a szlk.

Canis lupus lycaon Keleti erdei farkas A keleti erdei farkas egyike a farkas legnagyobb test alfajainak. Elg vltozatos sznezete van, a majdnem teljesen fehr szntl egszen a feketig, tbbnyire azonban barns sznezet.

TPLLKOZS
Ms kutyaflktl eltren egyltaln nem eszik nvnyeket, csak hst s csontot. Falkban vadszva fleg nmagnl jval nagyobb termet nvnyevket zskmnyol (ide rtve az olyan nagy patsokat, mint a jvorszarvas s pzsmatulok); a falkbl kivert egyedek tbbnyire rgcslkat s ms, kisebb llatokat — egyebek kzt rovarokat.

A falka kitartan, hossz kilomtereken t ldzi a kiszemelt vadat, majd amikor beri, sorozatosan a farba, lgykba s marjba marva tertik le. A legnagyobb sikerre trekedve elssorban az eleve htrnnyal indul: legyenglt, beteg vagy reg vadakat szemelik ki, ezzel fontos szerepet tltenek be a prda populci ltszmnak szablyozsban. 

A tpllkszerz magatarts egy klnleges mdja a kiszemelt prda csordjnak kvetse. A farkasok ilyenkor hossz ideig kvetik s idnknt meghajtjk a nagy test nvnyevk csordjt. Ha ilyenkor leszakad (gyenge, ids vagy sebeslt) llatot vesznek szre, azt megrohanjk s felfaljk. A farkasok szksg esetn tbb rn t tudnak futni, mghozz meglehetsen gyorsan. Elbb vagy utbb mg a legkitartbb prdnak is szembe kell nznie a rohammal. Az ldozatot csak fogaikkal ragadjk meg, karmaiknak ebben semmi szerepe nincs. Vkony, a futst szolgl lbukkal sem nagyot tni, sem egy ersebb llatot leszortani nem tudnak. Ezrt a zskmnyt harapsukkal lik meg. A hajsza sorn a prda nyomt kell kvetnik, magt az llatot gyakran nem is ltjk. Ebben orruk segti ket, amely olyan kifinomult szaglssal br, hogy btran az llatvilg legfejlettebb rzkszervei kz sorolhatjuk. Brmely csapsrl azonnal felismerik, hogy rdemes-e kvetni. A zskmnyllatot krlvev farkasok igyekeznek egymstl nagyjbl azonos tvolsgot tartani. A tmadst (st, magt a vadszatot is) mindig az alfahm indtja meg, a tagok azonban nllan, de egymsra mindvgig figyelve vesznek rszt benne: a farkasfalka vadszata ettl nagyon hatkony. A zskmnyt letertve a hres farkastvggyal egy-egy farkas akr 10 kilogrammot is felfal belle. Rendkvl ers llkapcsval akr a jvorszarvas vagy a blny legvastagabb csontjait is el tudja morzsolni. A dgt sem veti meg: a farkas gyakran megprblja elkergetni friss zskmnya melll a tbbi farkast, a medvket s a pumkat. A teleplsek szemttelepein is megjelenik; hajdan valsznleg az si emberi kzssgeket gy kerlget farkasokbl hziasthattk a kutykat.

Minl nagyobb tes a kiszemelt zskmny, annl tbb tapasztalt vadszra van szksg. Ahol hatalmas llatokra vadsznak (jvorszarvas, blny), ott 20, vagy mg tbb llat alkotja a falkt. Ahol a zskmnyllatok kisebb testek (gmszarvas, vadkecske), a falka 8-10 llatbl ll. Ahol kisebb zskmnyra (nyl, hd) vadsznak, ltalban csak egy pr van egytt.

SZAPORODS
A hm gyakran 1 vig is udvarol a nstnynek, de az utna kialakul kapcsolat akr rkre is szlhat. Amikor klykt vllalnak, azzal megalaptanak egy j falkt. De ha mr falkatagok, akkor csak a dominns alfaprnak van joga szaporodni, az alfanstny az alacsonyabb rangak szaporodst agresszival akadlyozza; elfordulhat, hogy klykeiket elpuszttja. 

A szaporodsi idszak janur s prilis kztt van, az szaki farkasok ksbb, mint a dlebbre lk. A przs utn a szuka egy odt s, amelynek bejrata elszr lejt, majd emelkedik a vzbefolys gtlsra. Az tlagosan 63 napos vemhessg utn vakon s sketen szlet klykket 3 htig csak az anya neveli. A szmuk vltozatos, akr 14 is lehet (ltalban ht). 5–10 nap alatt llnak talpra, a kezdetben kk szemk 10–15 nap mlva nylik ki. 7–9 htig szopnak, de 1 hnapos koruktl kezdve szoktatjk ket a hshoz. Ezektl a napoktl kezdve a falka kzsen neveli a klykket, senki sem maradhat feladat nlkl. A tbbi, fiatal nstny jtsza a "bbiszitter" szerept, vigyznak a klykkre amg az anya vadszik. A klykk jtkaikkal ekkor mr elkezdik kialaktani sajt hierarchijukat. A gyorsan fejld fiatalok 10 hnapos korukban kezdenek el a csapattal vadszni. Anyjuk szocilis helyzete mr szletskkor meghatrozza, hogy a fiatalok majdan hov kerlnek a rangltrn.

Ivarrett a szukk 2 ves, a hmek 3 ves korukban vlnak (tundrafarkasoknl a nstnyek is 3 vesen). Ekkor tbbnyire elhagyjk a falkt, s megprblnak msikhoz csatlakozni, illetve jat alaktani.

A FALKA
 A falkban az egyes farkasok szoros egysget alkotnak, anlkl hogy elvesztenk egynsgket. Azzal, hogy alrendelik magukat a falka rdeknek, zskmnyszerzsk hatkonysga lnyegesen megnvekszik. Falkban olyan llotakat is el tudnak ejteni, amelyeket egy magnyos farkas soha nem tudna leterteni. Nagyvadakra teht csak falkban tudnak vadszni, melynek alapja az egyms klcsns felismerse. gy kpesek a pontos rangsorrend kialaktsra s a szerepek egyrtelm felosztsra. A legersebb pldny lesz a vezrfarkas (alfahm), irnytja a falkt, br bizonyos feladatokat thrthat egyes magasabb rang szukkra. A vadszat sorn a falkatagjai egytt dolgoznak, hajsza kzben vonalban sztnylnak, vagy alcsoportokra oszlanak, hogy egyms fel hajtsk a vadat. A zskmnybl mindegyikk rangja szerint rszesl. Komoly harcok a falkn bell viszonylag ritkn fordulnak el, ami nem utolssorban azzal fgg ssze, hogy a tagok tbbsge szoros rokoni kapcsolatban ll egymssal. A heves kzdelemnek az alulmarad egyed meghunyszkod, illetve alrendeltsget kifejez testtartsa vet vget. A vdtelen torok felknlsa a fajtrsban harapsi gtlst vlt ki. A falkn belli szigor hierarchikus rend msik kvetkezmnye, hogy - kivltkpp szks idkben - csak a rangsor ln ll hm s nstny prosodnak s nevelnek utdokat. A falka sszetartsa nyron vagy tpllkbsg idejn lazul. Nha csupn az egyes prok maradnak egytt.  A falkk tulajdonkppen olyan nagycsaldok, amelyekben a vezet alfa-prhoz s utdaikhoz a szaporodsi idszakban ms farkasok is csatlakozhatnak - ezek ksbb is a falka tagjai maradhatnak. A falkban szigor a hierarchia: az abszolt r az alfahm. A vezrhmet legyenglse (betegsg, srls stb.) esetn a btahm vltja fel. A falkk idnknt feloszlanak, majd (tmenetileg vagy vglegesen) jraalakulhatnak, illetve ms falkkkal egyeslhetnek is. A rgi falka feloszlsval ltrejtt j falkk egymssal bartsgosan viselkednek.

A falka egyttmkdsnek kt, ellenttesen motivl alapja:

  • az lland rivalizlssal kialaktott rangsor s
  • az egymst rgta ismer tagok ers, klcsns ktdse.

Az egyttmkds megkveteli:

  • a fejlett szocilis intelligencit,
  • a j problmamegold kpessget s
  • a kplkeny, a krlmnyekhez alkalmazkod viselkedst.

Territorilis viselkedse ers, de a terlet hatrait ms szocilis fajoktl eltren nem ellenrzi rendszeresen, mivel ezeket a hatrokat a szomszdos falkk klcsnsen elismerik. A terleten van az ellshez hasznlt vacok, vannak rajta gyakran hasznlt tvonalak s tallkozpontok. A dominns egyedek a napi sta kzben vizelettel, rlkkel, kaparssal jellik az tvonalakat, amiken a talp illatmirigyeinek vladka is nyomot hagy. ltalban 250 mterenknt van egy-egy szagjel; a terlethatr kzelben, a rendszeresen hasznlt csapsokon, az elgazsok kzelben ennl jval srbben. A szagjelekbl s a trkp jellegzetes pontjaibl a fejkben kognitv trkpet lltanak ssze, aminek segtsgvel kpesek tvgni az tvonal kanyarjait, ha sietnek valamirt. Terletket hevesen vdik a betolakodktl; azokat akr meg is lhetik. A terletet krlbell 1 km szles hatrzna veszi krl; ezt a svot a szomszd falkval kzsen hasznljk, s ltalban itt portyznak a falkbl kivert pldnyok is.

wikipedia.org || medveotthon.hu || mindenamiallatok.gportal.hu

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!